Jesteś w: Szaleństwo bylin - LATO 2016

Szaleństwo bylin - LATO 2016

Byliny to niezbędny element każdego ogrodu. Jeśli umiejętnie je dobierzemy i pielęgnujemy, są najlepszą ozdobą. To rośliny bardzo ważne dla naszego otoczenia. To właśnie do nich przylatują pszczoły, trzmiele, motyle czy ptaki zjadające nasiona i owoce. 

Długość życia bylin jest bardzo zróżnicowana. Jest to cecha gatunkowa, w pewnym stopniu zależna też od warunków siedliskowych.

Jedne gatunki bylin żyją tylko kilka lat inne są długowieczne i przeżywają na jednym stanowisku kilkadziesiąt lat. Przykładem długowiecznych bylin są liliowce, floksy, funkie, astry, irysy, nawłocie czy rudbekie. Istnieją też gatunki bylin, które są monokarpiczne, tzn. zamierają po kwietniu i wydaniu nasion - często w drugim roku lub kilku latach od wysiewu, ale znane są też gatunki zakwitające i zamierające po kilkudziesięciu latach, jak niektóre bambusy.

Mrozoodporność bylin jest zróżnicowana. Informacji na ten temat dostarczy nam obszar występowania danych gatunków. Oczywiste jest, że rośliny rosnące bardziej na północy i na wyższych wysokościach są odporniejsze na niską temperaturę. W polskim klimacie wystarczająco odporne są byliny pochodzące z północnej, środkowej i wschodniej Europy, z północnej, środkowej, północno-wschodniej i centralnej Azji oraz z wyższych partii Himalajów.